Bevezető
"Bázel (németül
Basel, franciául:
Bâle, olaszul:
Basilea, latinul
Basilia) Svájc északnyugati részén, a svájci-német-francia hármashatárnál, a Rajna két partján elterülő város. Svájc harmadik legnagyobb városa és egyben a Basel-Stadt kanton fővárosa. A 2006. évi adatok alapján 165 529 lakosa van, de a háromországos agglomerációjában mintegy 731 000 ember él.
A Rajna jobb partján
Kleinbasel, a bal partján
Großbasel városrész terül el. A város központja az óvárosi piactér (németül
Marktplatz) és környéke, ahol a városháza (németül
Rathaus) is áll. A belváros egy része autómentes, ezeken a helyeken villamossal lehet közlekedni. Bázel vasúti csomópontot alkot a szomszédos
Muttenzcel közösen, ahol Európa egyik legnagyobb rendező pályaudvara található. A bázeli régió teherkikötő a Rajnán keresztül kapcsolatban állnak az Északi-tengerrel is. A
Basel Mulhouse Freiburg Repülőteret, amely francia területen helyezkedik el, közösen tartja fenn Bázel városa a francia szomszédokkal.
A vegyipar és a gyógyszeripar fontos központja. Bázelben van többek között a Novartis és a Hoffmann-La Roche gyógyszercégek székhelye. Itt található Svájc legrégebbi egyeteme, amelyet 1460-ban alapítottak."
Fekvése
Bázel Északnyugat-Svájcban fekszik a Rajna két partján a német-francia-svájci hármashatáron. A folyó itt a Jura hegység és a Fekete-erdő között közelítőleg derékszögű fordulatot tesz, amelyet Rajna-kanyarnak (németül:
Rheinknie) is neveznek. Itt ér véget a Magas-Rajna (németül:
Hochrhein) és kezdődik a Felső-Rajna (németül:
Oberrhein). A kanyar előtt egy kicsivel torkollik bele a magasabban fekvő déli partról a Birs folyó, amely határfolyó a szomszédos Basel-Landschaft kantonnal. A város mellett terül el a Szt. Albán-tó.
Szerencsés helyzete miatt hamar közlekedési és kereskedelmi csomóponttá nőtte ki magát, így a város ma Európa legsűrűbben lakott települései közé tartozik. Emellett több mint 320 hektár zöldterülettel és 71 hektár erdővel rendelkezik.
Bázel városa valamint Riehen és Bettingen együttes területe (a vízfelületeket is beleszámolva) 3694 hektárt tesz ki, amellyel Basel-Stadt kanton Svájc legkisebb (fél)kantonja. A kis terület ellenére nagy magassági különbségek tapasztalhatók a kantonon belül. A legmélyebb pont a kleinhüningeni kikötőben található 245 méteren, a bázeli Münsterplatz 270 méterrel helyezkedik el a tengerszint felett, míg a kanton legmagasabb pontjai, a St. Chrischona csúcs, 522 méteres. Ott áll a St. Chrischona tv-torony, amely Svájc legmagasabb épülete.
Svájc legrégebbi hivatalos természetvédelmi területe a Bázel keleti részén fekvő
Rheinhalde.
Éghajlata
"A város rajnaivölgyi fekvése és a Burgundiai-kapun beáramló mediterrán levegő miatt enyhébb és naposabb az időjárás, az ősz kevésbé ködös, mint az ország középső részén. Itt a mediterrán éghajlat keveredik a hegyvidéki éghajlattal. Az évi középhőmérséklet 9 °C. A legmelegebb hónapok július és augusztus, amikor a középhőmérséklet 18,1 °C, illetve 17,1 °C. A leghidegebb hónap január és február, 0,2 °C, illetve 1,3 °C középhőmérséklettel. Az éves csapadékmennyiség 785 liter négyzetméterenként. A legtöbb csapadék júniusban és augusztusban jellemző. Télen vagy semmilyen, vagy nagyon vékony hótakaró borítja a várost. Évente átlagosan 30 a hótakarós napok száma."
Lakónegyedek
A várost nem kerületekre, hanem 19 lakónegyedre (Quartier) osztják.
Großbaseli (balparti) negyedekAltstadt Großbasel, Vorstädte, Am Ring, Breite, St. Alban/Gellert, Gundeldingen, Bruderholz, Bachletten, Gotthelf, Iselin és St. Johann.
Kleinbaseli (jobbparti) negyedekAltstadt Kleinbasel, Clara, Wettstein, Hirzbrunnen, Rosental, Matthäus, Klybeck és Kleinhüningen
Közlekedés
Autós forgalomLuzern és Bázel között van az A2 autópálya. Karlsruhe irányába a német A5, Mulhouse felé a francia A35 autópálya vezet.
A városon belül a großbaseli részben vezet három nagyobb koncentrikus sugárút.
A belváros nagy részére nem szabad autóval behajtani.HajózásBázel a középkor óta jelentős kereskedő- és rakodóhely a Földközi-tenger és az Északi-tenger közötti áruforgalomban. A Bázel-Rotterdam távolság víziúton 832 kilométer, amit a mai motoros hajók, árral szemben közel egy hét alatt, lefelé 3-4 nap alatt tesznek meg. A Strasbourgba jutást a
Rheinseitenkanal csatorna könnyíti meg. A Rajna Bázelben a középső hídig (
Mittlere Brücke) nemzetközi víznek minősül. Négy kikötője van:
A jobb parton:
Rheinhafen KleinhüningenA bal parton:
Rheinhafen St. Johann (a legrégebbi)
A bal parton:
Hafen Birsfelden (a városhatáron kívül helyezkedik el)
A bal parton:
Auhafen Muttenz (a városhatáron kívül helyezkedik el)
VasútA város területén három távközlekedésre használt pályaudvar található. A Központi Pályaudvarról (Centralbahnhof) indulnak a belföldi járatok Zürich, Bern/Luzern és Delémont irányokba és a nemzetközi vonatok Németország és Olaszország felé. Ugyanahhoz az épületkomplexumhoz tartozik a francia pályaudvar, ahonnan a francia vasúttársaság, az SNCF közlekedtet Mulhouse–Paris/Brüssel irányokba szerelvények. A német vasúttársaság (Deutsche Bahn) üzemelteti a város északi részén található Badischer Bahnhof-ot (Basel Bad Bf).
Közösségi közlekedésA városban buszok és villamosok közlekednek. A villamost a svájci német nyelven a
Tram szóval illetik. A villamosok járatsűrűsége napszaktól és vonaltól függően 6 és 30 perc között változik.
Gazdaság
Gyógyszer- és Vegyipar
- Novartis: A Novartis International AG egy multinacionális gyógyszeripari vállalat, amelynek központja Bázelben található. Bevétel alapján a legnagyobb gyógyszercég; 2008-ban 53 milliárd dollárt ért el az értékesítése. A Novartis egyik leányvállalata a Sandoz, mely az egyik vezető vállalat a generikus gyógyszerek piacán.
- Hoffmann-La Roche: eng.wiki
VendéglátóiparBázelben számos komoly múltra visszatekintő hotel és vendéglátóipari egység van.
A großbáseli Hotel Les Trois Rois közvetlenül a Rajnaparton, a Mittlere Brücke mellett áll. Európa egyik legrégebben nyilvántartott szállodája (az első említés Gasthof Drei Könige néven 1681-ből származik). Sok történelmi személyiség szállt meg itt (például Bonaparte Napóleon, Theodor Herzl, Johann Wolfgang von Goethe, Voltaire, Pablo Picasso, Thomas Mann, Marc Chagall, Richard Wagner és a The Rolling Stones. Memoárjaiban Giacomo Casanova is azt írja, hogy a Drei Könige a város legjobb szállója. Európa vezető hoteljei közé tartozik még a Luxushotel is. Az 1884-es építésű, Amadeus Merian által tervezett klasszicista épületet 2004–2006 között átfogóan renoválták, rekonstruálták és kibővítették. Mivel Basel vásárváros, számos más hotellel is rendelkezik, amelyek közül aránylag sok a 4-5 csillagos.
KönyvkiadásAz egyetem alapítása a nyomdászatot és a könyvkiadást is fellendítette. Ma is több mint 15 könyvkiadó található a településen.
Kultúra
EseményekThe carnival of the city of Basel (Basler Fasnacht) is a major cultural event in the year. The carnival is the biggest in Switzerland and attracts large crowds every year, despite the fact that it starts at exactly four in the morning (Morgestraich) on a winter Monday. The Fasnacht asserts Basel's Protestant history by commencing the revelry five days after Ash Wednesday and continuing day and night for exactly 72 hours. Almost all study and work in the old city cease. Dozens of fife and drum clubs parade in medieval guild tradition with fantastical masks and illuminated lanterns, eventually yielding to other loud and irreverent festivity. Basel is also host to the Basel Tattoo and a number of fairs.
ZeneA városban több zenekar is található: Sinfonietta, Capriccio Basel, Ensemble Phoenix, Bázel Kamaraegyüttes. Minden harmadik évben Bázelben rendezik meg az Európai Ifjúsági Kórusfesztivált.
SzínházakA városban német nyelvű színházakat találunk. A Táncszínház és az Opera a legismertebbek.
MúzeumokBázel legfontosabb múzeuma a Városi Múzeum. A Művészeti Múzeumban a XIX-XX. századi művészek tárgyai láthatóak.
További múzeumok:
- Építészeti Múzeum
- Természetrajzi Múzeum
- Néprajzi Múzeum
- Zsidómúzeum
- Anatómiai Múzeum
- Babamúzeum
ZooZoo Basel is, with over 1.7 million visitors per year,[59] the most visited tourist attraction in Basel and the second most visited tourist attraction in Switzerland.[60]
Established in 1874, Zoo Basel is the oldest zoo in Switzerland and, by number of animals, the largest. Through its history, Zoo Basel has had several breeding successes, such as the first worldwide Indian rhinoceros birth[61] and Greater flamingo hatch[62] in a zoo. These and other achievements led Forbes Travel to rank Zoo Basel as one of the fifteen best zoos in the world in 2008.[63]
Despite its international fame, Basel's population remains attached to Zoo Basel, which is entirely surrounded by the city of Basel. Evidence of this is the millions of donations money each year, as well as Zoo Basel's unofficial name: locals lovingly call "their" zoo "Zolli" by which is it known throughout Basel and most of Switzerland.
Oktatás
Bázel egyetemi város. A Bázeli Egyetemet (
Universität Basel) 1460-ban alapították, karai a következők: teológia, jog, bölcsészettudomány, orvostudomány, közgazdaság, természettudomány és pszichológia. Nemzetközi hírű az intézmény biocentruma (
Biozentrum der Universität Basel). Az egyetem mellett egy szakfőiskola is található a városban, amelynek a neve Északnyugat-Svájci Szakfőiskola (németül: Fachhochschule Nordwestschweiz (FHNW)). Ez a központosított vezetésű intézmény 8 főiskolát foglal magába. Említésre méltó még harmadik helyen Bázel Város Zeneakadémiája (
Musik-Akademie der Stadt Basel) amelynek része egy zeneiskola és a
Schola Cantorum Basiliensis. Negyedik helyen áll a nevezetességi sorrendben a Népfőiskola (
Volkshochschule), amely a felnőttképzésben vállal szerepet
Média
A város és a környék legnagyobb napilapja a Basler Zeitung. Ezenkívül van egy kisebb lap, a Liestal. A város hetilapja a Riehener Zeitung.
A város legnagyobb rádiója a DRS, ezenkívül több kisebb magánrádió is van.
Sport
Basel az évente megrendezett
Swiss Indoors ATP-tenisztorna helyszíne.